موتورخانه بخشی از ساختمان است که به عنوان قلب سیستم تاسیساتی خانه شناخته می‌شود. این فضا به عنوان کنترل‌کننده سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و وسایل و تجهیزات الکتریکی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی این فضا به علت تجهیزات و وسایلی که در آن قرار می‌گیرد بسیار مهم است و باید نکاتی را در طراحی آن مورد توجه قرار داد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به معرفی فضای موتورخانه بپردازیم و با آن بیشتر آشنا شویم پس تا انتهای این مطلب با چیدانه همراه باشید.

موتورخانه چیست؟

در ساختمان‌ها تمامی تجهیزات تاسیساتی سیستم به یک فضا انتقال داده می‌شود که کنترل و تعمیر آنها را آسان تر می‌کند. به محل قرارگرفتن این تجهیزات، موتورخانه می گویند.

آشنایی با موتورخانه سیبری صنعت

محل قرار گیری موتورخانه ها

این اتاق معمولا به دستگاه‌های مکانیکی و کنترل‌کننده های الکتریکی، اختصاص داده می‌شود. معمولا محل قرار گیری موتورخانه‌ها در زیرزمین خانه است و در محل‌ها و ساختمان‌های بزرگ‌تر معمولا این فضا در خارج از ساختمان قرار دارد و آن هم به دلیل سنگینی تاسیسات و سر و صدای زیادی است که تولید می‌کنند.

آشنایی با موتورخانه سیبری صنعت

اجزای موجود در موتورخانه

معمولا هدف تجهیزاتی که در موتورخانه هستند، تهویه مطبوع و گرمایش ساختمان است. در سیستم‌های تهویه مطبوع و گرمایش، روش‌های متتعددی به کار گرفته می‌شود و بنا بر هر کدام از این روش‌ها تجهیزات متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی برخی از تجهیزات موتورخانه‌ها

در موتورخانه‌ها اجزای زیادی از قبیل وسایل تولید حرارت مثل دیگ‌ها، چیلرها، مشعل، لوله‌ها انتقال و غیره وجود دارند که در اینجا به معرفی برخی از آنها می‌پردازیم.

آشنایی با موتورخانه

دیگ‌ها در موتورخانه

از معمول‌ترین مولدهای گرمایی،دیگ‌های حرارت مرکزی می‌باشند . در دیگ‌ها انرژی حرارتی از سوخت (که توسط مشعل تولید حرارت می‌نماید) گرفته شده و به آن داده می‌شود . بسته به نوع مصرف، آب می‌تواند در دیگ‌ها به آب گرم (۸۷ درجه سیلسیوس)، آب داغ (۲۰۰ درجه سیلسیوس با افزایش فشار آب) و یا بخار تبدیل شود لذا دیگ‌ها به سه نوع دیگ آبگرم، آب داغ و دیگ بخار تقسیم می‌شوند .در دیگ‌های آب گرم انرژی حرارتی تولید شده توسط مشعل، آب گرم یا داغ را تولید می‌نماید و سعی می‌شود که از تولید بخار جلوگیری به عمل آید زیرا در این دیگ‌ها کنترل و سوپاپی جهت بخار ایجاد شده وجود ندارد و در صورت تولید بخار به دیگ آسیب می‌رسد. دیگ‌ها آب گرم از نظر جنس و ساخت به دو نوع: چدنی و فولادی تقسیم می‌شوند.

آشنایی با موتورخانه سیبری صنعت

چیلر در موتورخانه

چیلرها معمولاً در دو نوع جذبی و تراکمی ساخته می‌شوند بدلیل مصرف برق زیاد توسط چیلرهای تراکمی(کمپرسوری) امروزه چیلرهای جذبی از استقبال خوبی در میان مهندسین مشاور و صاحبان ساختمانهای مسکونی و اداری برخوردار شده‌اند، این نوع چیلرها بجای انرژی برق از انرژی حرارتی برای تولید سرما استفاده می‌نمایند و دارای قطعات متحرک کمتری نسبت به انواع کمپرسوری هستند و با توجه به ماهیت چرخشی کار پمپ‌های مورد استفاده در آنها میزان خرابی و هزینه‌های مربوط به تعمیرات آنها کمتر از انواع تراکمی می‌باشد، همچنین صدای آنها بسیار کمتر از انواع تراکمی بوده و تقریباً بدون لرزش هستند، با در نظرگرفتن هزینه‌های جنبی از جمله هزینه مربوط به خرید امتیاز برق و دیماند مربوطه و همچنین هزینه‌های جاری چیلر تراکمی، چیلرهای جذبی از نظر اقتصادی نیز دارای مزیت قابل توجهی هستند.

آشنایی با موتورخانه سیبری صنعت

وسایل تبادل و توزیع گرما و سرما

آب، بخار و یا هوا بعد از عبور از شبکه‌های انتقال به وسایل توزیع گرما و سرما رسیده تهویه مطبوع محیط را فراهم می‌آوردند وسایل توزیع سرما و گرما در اینجا فن کویل و هواساز می‌باشد. از فن کویل برای گرمایش در زمستان و هم برای سرمایش در تابستان مورد استفاده می‌شود. آب سرد و گرمی که در دستگاه‌های مولد انرژی(دیگ چیلر) تولید می‌شود توسط پمپ و شبکه لوله‌کشی به فن کویل رسیده و پس از عبور از کویل‌های پره‌دار به وسیله وزش اجباری هوا روی کویل‌ها، سرما و گرما را به محیط می‌دهد.

آشنایی با موتورخانه سیبری صنعت

موتورخانه‌های هوشمند

این روزها ساختمان‌ها کم کم به سمت هوشمندشدن پیش می‌روند. موتورخانه‌ها هم از این قافله عقب نمانده‌اند و در حال حاضر سیستم‌هایی هوشمند برای موتورخانه‌ها طراحی شده است. سیستم کنترل هوشمند موتورخانه، سامانه‌ای است که از طریق آن تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی داخل ساختمان به کارگرفته می‌شوند، تشخیص این نیاز از طریق سنسورهای داخل و خارج ساختمان و با توجه به شرایط محیطی توسط سیستم هوشمند انجام می‌پذیرد، این امر باعث می‌گردد تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت موتورخانه میزان استهلاک تجهیزات کاهش یافته و آسایش حرارتی داخل ساختمان در حد استاندارد خود تنظیم گردد.

آشنایی با موتورخانه سیبری صنعت

نکاتی برای بهینه‌سازی موتورخانه‌ها

موتورخانه‌ها معمولا فضاهایی هستند که انرژی زیادی را تولید می‌کنند و در این میان باید به نحوه طراحی آنها توجه خاصی کرد تا از اتلاف انرژی توسط آنها جلوگیری شود.

 • نصب سیستم کنترل محیطی هوشمند موتورخانه
 • تنظیم موتورخانه
 • تطابق دیگ و مشعل
 • نصب دمپر بارومتریک عایق‌کاری لوله و دیگ
 • رسوب‌زدایی و شستشوی دیگ
آشنایی با موتورخانه سیبری صنعت

نکات عمومی برای نگه‌داری بهتر از موتورخانه‌ها

در این بخش می‌خواهیم به برخی از مهم‌ترین نکاتی اشاره کنیم که رعایت آنها باعث کارآیی بهتر موتورخانه‌ها می‌شود. این نکات عبارتند از:

 • تنظیم مشعل موتورخانه
 • عایق‌کاری حرارتی لوله‌های رفت و برگشت آبگرم و کلکتورها
 • تمیزکردن، شستشو و رسوب‌گیری دیگ آبگرم
 • استفاده از سامانه کنترل هوشمند موتورخانه جهت تنظیم دمای آبگرم متناسب با هوای خارج
 • نصب ترموستات‌های موضعی کنترل دما مانند شیر ترموستاتیک رادیاتور
 • تنظیم دمای فضای منزل در دامنه آسایش حرارتی استاندارد( ۲۲- ۱۸ درجه سانتی گراد)
 • عدم استفاده از گرمایش در اتاق‌ها یا فضاهای غیر قابل استفاده
 • استفاده از لباس گرم در منزل، استفاده از پرده‌های ضخیم جهت کاهش اتلاف حرارتی از پنجره
 • بستن کرکره و پرده در شب و باز گذاشتن آنها در روز که از انرژی خورشید تا حد امکان استفاده شود.
 • استفاده از نوارهای درزگیر جهت هوابندی بازشوهای پنجره‌ها و درب‌های ورودی منزل، نصب یک یا دولایه نایلون شفاف روی پنجره‌ها
آشنایی با موتورخانه سیبری صنعت

موتورخانه و فضای نگهداری از ماشین‌های تاسیسات معمولا در زیرزمین ساختمان‌ها در نظر گرفته می‌شود. این بخش از خانه نیز باید دریچه‌ای رو به بیرون و هوای آزاد داشته باشد تا امکان تهویه هوا در آن فراهم شود و از گرم شدن دستگاه‌ها جلوگیری کند. ابعاد این فضا با توجه به نوع دستگاه‌های انتخاب شده استانداردهای مشخص شده برای آن تعیین خواهد شد.

منبع: چیدانه