ضمن عرض تبریک عید سعید قربان، این هفته وب سایت سیبری صنعت (مجری نصب و سرویس پکیج در مشهد) مقاله‌ای کاربردی در رابطه با پکیج پمپ حرارتی منتشر کرده که از شما کاربر گرامی دعوت می‌کنیم مطالعه بفرمایید.

واحد پکیج پمپ حرارتی کلیه اجزای آن در یک محفظه قرار دارد. واحد معمولاً در بالای ساختمان یا یک مکان مسطح در خارج از ساختمان قرار می‌گیرد. سپس هوای مطبوع برای خنک‌کردن یا گرم‌کردن فضا در طول تابستان یا زمستان به داخل ساختمان منتقل می‌شود. پکیج هوا به هوا در جایی که گرما را رد می‌کند یا هوای محیط را جذب می‌کند در اینجا مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در مقابل، سیستم اسپیلت پمپ حرارتی دارای واحدهای داخلی و خارجی جداگانه‌ای است که هر دو واحد از طریق خطوط مایع و گاز به یکدیگر متصل می‌شوند. واحد داخلی از یک فن، کویل، شیر انبساط و صفحه کنترل الکترونیکی تشکیل شده است. واحد خارجی از یک فن، کویل، شیر ۴ طرفه، یک کمپرسور و ترموستات در فضای باز تشکیل می‌شود.

وظایف پکیچ پمپ حرارتی

وظایف پکیج پمپ حرارتی

هنگامی که با کلمه “پکیج” روبرو شدید، به این معنی است که کلیه اجزای موردنیاز برای عملکرد واحد در یک محفظه خاص محصور می‌شوند. سپس هوای مطبوع با استفاده از مجاری به اتاق‌های مختلف منتقل می‌شود. در اینجا اصول اساسی کار یک واحد پکیج معمولی آورده شده است. بسته به طراحی تولیدکنندگان، کنترلرها می‌توانند متفاوت باشند.

پکیج پمپ حرارتی – خنک‌کنندگی در تابستان

در طول روزهای گرم‌تر، ترموستات در حالت COOL تنظیم شده و دما به دلخواه بطور مثال روی ۷۵ درجه فارنهایت (۲۴ درجه سانتیگراد) تنظیم می‌شود. هنگامی که دمای اتاق بالاتر از دمای تعیین شده باشد، خروجی که شیر ۴ طرفه را کنترل می‌کند روشن می‌شود.
فن دمنده داخلی، فن خارجی و خروجی های کمپرسور روشن می‌شوند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، سیستم در حالت خنک کننده کار می‌کند که در آن گاز گرم کمپرسور توسط شیر ۴ طرفه به کویل خارجی منتقل می شود.

خنک‌کنندگی پکیج پمپ حرارتی در تابستان

این سیستم تا زمانی که دمای اتاق در حد مشخصی زیر دمای تعیین شده قرار داشته باشد، به کار خود ادامه خواهد داد. هنگامی که این اتفاق بیفتد، کمپرسور، فن خارجی و فن دمنده داخلی خاموش می‌شوند(برای برخی از طراحی ها به کار خود ادامه می‌دهند).
اطلاعات مورد بحث در اینجا برای کمپرسور نوع ON / OFF معتبر است و نه نوع اینورتر. کمپرسور نوع اینورتر به کنترل‌های الکترونیکی بسیار پیچیده‌تری نیاز دارد و با استفاده از ترموستات معمولی قابل کنترل نیست.

واحد پکیج پمپ حرارتی – گرمایش در طول زمستان

با فرا رسیدن زمستان ، هوای گرم برای گرم نگه‌داشتن اتاق لازم است. ترموستات روی حالت HEAT و دمای تنظیم شده به دلخواه ۸۰ درجه فارنهایت(۲۷ درجه سانتیگراد) تنظیم شده است. سوپاپ ۴ طرفه خاموش می‌شود. هنگامی که درجه حرارت اتاق تا حد معینی(بسته به ترموستات مورد استفاده) پایین‌تر از دمای تعیین شده باشد، فن دمنده داخلی، فن خارجی و کمپرسور روشن می‌شوند. از آنجا که شیر ۴ طرفه خاموش است، هوای گرم از کمپرسور به کویل داخلی منتقل می‌شود. اکنون این سیستم در حالت گرمایش کار می‌کند.

هنگامی که دمای هوا در حال کاهش است، میزان گرمای قابل انتقال نیز کاهش پیدا می‌کند. به منظور ادامه تأمین گرمای اتاق، بخاری کمکی از برق، روغن یا گاز روشن خواهد شد. بسته به کنترل‌های استفاده شده توسط سازنده، استفاده از ترموستات خارجی برای کنترل بخاری کمکی رایج است.

اگر پمپ حرارتی از کار بیفتد، می‌توان از حالت اضطراری بخاری برای گرم‌کردن اتاق استفاده کرد. با این حال، این باید یک اقدام موقت باشد زیرا CO از بخاری کمکی به اندازه عملکرد سیستم پمپ حرارتی خوب نیست.

واحد پکیج پمپ حرارتی – چرخه یخ‌زدگی

هنگام کار در حالت گرما، کویل خارجی به عنوان تبخیر کننده عمل می‌کند. هنگامی که دمای بیرون از زیر دمای ۵۰ درجه سانتیگراد (۱۰ درجه سانتیگراد) پایین می‌آید، کویل شروع به یخ‌زدن می‌کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد و با اندازه‌گیری دما و زمان انجماد، حالت یخ‌زدایی توسط کنترل آغاز می‌شود. کنترل می‌تواند از بین برود یا مستقیماً از کنترل‌کننده اصلی باشد.

هنگام یخ‌زدایی، این واحد در حالت خنک‌کننده کار می‌کند. شیر ۴ طرفه روشن خواهد شد، فن خارجی و فن داخلی(بسته به نوع طراحی) خاموش است اما کمپرسور کار می‌کند. در این مدت گرمای داخل ساختمان برای گرم‌کردن یخ به بیرون منتقل می‌شود. کویل خارجی در حال حاضر کندانسور است و کویل داخلی به عنوان یک تبخیرکننده رفتار می‌کند. پس از یخ‌زدایی، سیستم برای گرم‌کردن اتاق به حالت گرما باز می‌گردد.

ترجمه و نشر: سیبری صنعت
منبع: www.airconditioning-systems.com