همه افراد می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که در خانه‌ای ایمن و سالم زندگی می‌کنند. یکی از راه‌های سالم نگه‌داشتن هوای منزل شما نصب و راه‌اندازی سیستم تهویه هوا است.

در مورد سیستم تهویه مطبوع فواید سلامتی زیادی وجود دارد که شاید از آنها بی‌اطلاع باشید. سیبری صنعت از شما برای مطالعه این مقاله مفید دعوت می‌نماید.

۱. کاهش رطوبت بالا

مهمترین مزیت بهداشتی سیستم تهویه مطبوع، کاهش رطوبت منزل شما است. از رطوبت زیاد منزل جلوگیری می‌کند و همچنین خانه‌ای کم‌رطوبت و همچنین سالم را برای شما به ارمغان می‌آورد. رطوبت بالا با کرم خاکی، باکتری قارچ ، گرمازدگی و کم آبی بدن همراه است. اگرچه روش‌های دیگری برای خنک‌ماندن وجود دارد، اما داشتن سیستم تهویه مطبوع بهترین روش برای کاهش رطوبت بالاست.

۲. کاهش حملات آسم

منزل شما باید برای کسانی که از بیماری آسم رنج می‌برند پناهگاهی امن باشد. یکی از مزایای سلامتی تهویه مطبوع این است که احتمال حمله آسم را کاهش می‌دهد. این کار با فیلترکردن هوای کثیف که ممکن است حاوی کنه‌های معلق در هوا، آلاینده‌ها یا مواد حساسیت‌زا باشد و همچنین از موجب بین‌بردن هرگونه رطوبتی که منجر به باکتری قارچ شود، انجام می‌گردد. اینها همه علائم افزایش حملات آسم است.

از تغییر فیلترهای هوا غافل نشوید. با نگهداری همان فیلتر هوا، شما در حال بازگردانی خاک موجود در سیستم تهویه هوا به داخل منزل خود هستید. به طور متوسط، شما باید فیلترهای هوا خود را از ۳۰ تا ۶۰ روز تغییر دهید.

۳. کیفیت بهتر هوا

دلیل دیگر، تنفس آسان با نصب سیستم تهویه هواست. از گرد و غبار گرفته تا باکتری‌ها، هوای داخلی منزل شما به دلیل تهویه نامناسب و گرمای بیش از حد می‌تواند به ضرر سلامتی‌تان تبدیل شود و برای شما سرفه، سرماخوردگی، سردرد و خستگی ایجاد کند. روش‌های زیادی برای بهبود کیفیت هوا وجود دارد اما سیستم تهویه مطبوع بهترین گزینه است.

۴- ریسک کم‌آبی و گرمازدگی را کاهش دهید

از آنجا کم‌آبی بدن ناشی از کمبود آب است، یکی از مهمترین عواملی که برخی توجه نمی‌کنند تعریق است. عرق ما حاوی آب بدن ماست. هرچه بیشتر تعریق داشته باشید، آب بیشتری از دست می‌دهید و در برابر کمبود آب نیز آسیب پذیرتر هستید.

هنگامی که دمای اطراف شما بالا می‌رود بدن‌تان شروع به گرم‌شدن بیش از حد می‌کند که منجر به گرمازدگی می‌شود. با سیستم تهویه مطبوع می‌توان از هر دو بیماری جلوگیری کرد. هوای خنک در خانه شما باعث کاهش تعریق و دمای بدن‌تان می‌شود. به یاد داشته باشید که در این روزهای گرم دیوانه‌وار خنک بمانید.

۵- حشرات و انگل‌ها را متوقف کنید

چند راه سیستم تهویه هوا که حشرات و انگل‌ها را متوقف می کند:

ایجاد یک فضای خنک برای حشرات که مایل به آب و هوای گرم هستند.
خنک‌کردن دمای بدن که باعث می‌شود لذت گرمای بدن‌تان را برای پشه‌ها کمتر کنید.
ایجاد یک فضای خشک برای حشرات که مایل به جو مرطوب هستند.

مردم به دنبال هر روش، ابزار یا طلسم! برای مقابله با نیش پشه، تهاجم مورچه‌ها و مگس‌های خانگی هستند. افراد بسیاری این موضوع را نمی‌دانند که سیستم تهویه مطبوع باعث کاهش تعداد حشرات و انگل‌ها می‌شود. فقط مقابله با این مخلوقات مزاحم آزاردهنده نیست بلکه آنها می‌توانند بیماری‌ها را منتقل کنند.

۶. استرس کار را کاهش دهید

هنگامی که مشغول بکار هستید، شاید اولین چیزی که شما را آزار می‌دهد گرمای محیط اطراف شماست که به استرس کاری شما می‌افزاید. ایجاد یک محیط کار خنک به کارمندان اجازه می دهد تا بدون استرس کار خود را انجام دهند و در آخر تبدیل به یک بستنی یخی شوند!

۷. گوسفند بشمارید، تعریق نه!

چه چیزی از کابوس بدتر است؟ یک خواب گرم و تعریق! پریشانی و چرخش در رختخواب، چرخاندن بالش و احساس سرمایی که وجود ندارد یا هنوز جذب بدن گرمازده شما نشده است! هنگامی که شما قادر به دستیابی خوابی مناسب نیستید، بی‌قراری از شب گذشته به روز شما نیز می‌انجامد و باعث می‌شود شما بیشتر خسته و کلافه باشید.

بهترین راه برای داشتن یک خواب خنک، داشتن یک دستگاه تهویه هوا است. استفاده از سیستم تهویه هوا در شب دمای بدن را برای یک خواب آرام‌تر و خنک‌تر کاهش می‌دهد.

۸. بو و سوخت

چه بخار، هوای کثیف، مواد شیمیایی تمیزکننده و چه شیرهای منقضی‌شده، سیستم تهویه هوا به عدم ماندگاری آن بو و دود کمک می‌کند. با چرخه و جابجایی هوای پاک و بوی تعفن، شما هرگونه بو و مواد شیمیایی که می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد، را از بین می‌برید.

۹. رشد باکتری قارچ

بدون سیستم تهویه هوا، رطوبت اتاق شما بیشتر و بیشتر شود. این باعث می‌شود اتاق شما مستعد قارچ باشد. فواید سلامتی سیستم تهویه مطبوع حفظ جو خشک و خنثی‌کردن هرگونه اثری از قارچ است.

۱۰. زندگی بهتر

لبخند! نگهداری هوای خنک اتاق باعث ایجاد خانه‌ای شادتر می‌شود. به جای اینکه شکایت کنید که چقدر گرم است، می‌توانید برای هر آنچه که از انجام‌دادن آن لذت می‌برید وقت بگذارید.

راه حل: سیستم تهویه مطبوع

راه حل ما برای خانه‌ای سالم‌تر سیستم تهویه هوا است. فواید سلامتی تهویه مطبوع به شما این امکان را می‌دهد تا آرامش خاطر داشته باشید و بر لذت‌بردن از تابستان خود تمرکز کنید.

منبع

ترجمه و تصحیح از سیبری صنعت